سیستم روشنایی هوشمند ساختمان

روشنایی هوشمند

امروزه موضوع صرفه جویی در انرژی یکیاز مهم ترین مسائل زندگی ماست. با توجه به اینکه نور پردازی سیستم های روشنایی ساختمان بخش زیادی از انرژی اولیه ( برق ) را مصرف می کنند ، پیشنهاد و اجرای سیستم های روشنایی هوشمند بسیار مهم است این سیستم برای استفاده گسترده در ساختمان ها پیشنهاد می گردد و به نسبت هزینه مصرف شده ماهانه برای برق بسیار مقرون به صرفه می باشد.

سیستم روشنایی هوشمند چیست ؟

نور پردازی هوشمند مقوله ای از فناوری هوشمند سازی ساختمان است که اغلب بعنوان اولین قدم در اتوماسیون فناوری IOT عمل می کند. در نور پردازی وشمند از دستگاه های هوشمند و متصل به هم استفاده می کنند تا ساختمان ها پایدار تر ، پاسخگو تر ، ایمن تر و سالم تر برای افراد ساکن در ساختمان ها باشند. در این سیستم از سنسور های روشنایی شبکه ای برای نور پردازی تمام نور به کل یک واحد ساختمان استفاده می کنند.

برخی از سیستم های روشنایی هوشمند از “لامپ های هوشمند” یا لامپ های LED هوشمند استفاده می کنند که به اینترنت اشیا (IoT) متصل می شوند ، داده های استفاده را جمع می کنند و اجازه می دهند تا از طریق برنامه های تلفن های هوشمند ، نورپردازی کاملاً خودکار یا کنترل شود.

یستم های روشنایی هوشمند همچنین ممکن است از “چراغ های هوشمند” استفاده کنند که ممکن است به یک لامپ منفرد هوشمند اشاره داشته باشد ، که به یک سیستم مبتنی بر اینترنت وصل شده اند که به کاربر اجازه می دهد بدین طریق هوشمند سازی ساختمان انجام دهد .

لامپ هوشمند

چرا سیستم روشنایی هوشمند؟

یک سیستم اتوماسیون روشنایی هوشمند داده های جمع آوری شده را برای کمک به بهینه سازی فضا ، تقویت امنیت و خودکارسازی کنترل محیط ، به کار می برد. با یک راه حل روشنایی هوشمند ، شرکت ها می توانند مصرف انرژی را کاهش دهند ، پس انداز کنند و راحت تر اهداف پایداری شرکت را برآورده کنند. آنهایی که لامپهای بسیار کارآمد و شبکه ای نصب می کنند ممکن است مشوق های نرم افزاری نیز دریافت کنند.

لامپ های هوشمند و چراغ های هوشمند باعث می شود خانه ها و مشاغل دارای انرژی بیشتری شوند و همچنین با کمترین مصرف هزینه ها را کاهش می دهند. آنها کنترل راحتی را تضمین می کنند و می توانند امنیت را از طریق تایمر خودکار که به ظاهر خانه در خانه است ، بهبود بخشد.

سیستم های روشنایی هوشمند به طور خودکار به تغییر فضای اتاق پاسخ می دهند و از داده های جمع آوری شده برای بهینه سازی مصرف انرژی سیستم های روشنایی استفاده می کنند ، که معمولاً 20 درصد از کل انرژی مصرفی ساختمان را تشکیل می دهد.

نورپردازی قابل تنظیم با قابلیت نصب آسان

طراحان و مهندسان خانه هوشمند همواره به دنبال ارائه راه حل های روشنایی هوشمند می باشد تا نیاز های صنعتی زیر را برآورده کنند:

  1. نصب ، راه اندازی و به روز رسانی آسان
  2. ایمن و قابل تعامل با سایر سیستم ها
  3. صرفه جویی در مصرف انرژی
  4. صرفه جویی در هزینه
  5. و ….
روشنایی هوشمند ساختمان

سیستم روشنای هوشمند چگونه کار می کند؟

به طور کلی سیستم روشنایی هوشمند از طریق یک شبکه کار میکند که در آن هر لامپ هوشمند به طور بی سیم به نزدیک ترین لامپ وصل می شود. کل این شبکه به یک مسیر یاب متصل می شود و دیگر وسیله های شبکه ( مانند موبایل یا تبلت ) به لامپ ها متصل می گردند.

بعضی سیستم ها آپشن های کترل از راه دور نیز دارند. و شما را قادر می سازند که در زمانی که حتی در منزل نیستید روشنایی منزل را کنترل نمایید.

آیا هوشمند سازی روشنایی منزل ارزش هزینه کردن را دارد؟

برای هوشمند کردن روشنایی خانه باید کمی پول خرج کنید. اما مطمعن باشید این یک سرمایه گذاری بلند مدت است و ظرف مدت کوتاهی چند برابر آن پول در برای شما برخواهد گشت.

لامپ های ال ای دی که در سیستم روشنایی هوشمند استفاده می شوند علی رقم زیبایی و نور فوق العاده که به فضای خانه می بخشد ، بسیار کم مصرف اند و شما را از پرداخت قبوض سنگین برق نجات خواهد داد.

از طرفی سیسم های روشنایی هوشمند با کم کردن نور در مواردی که نور خورشید روشنایی را تامین میکند و یا خاموش کردن لامپ ها در زمانی که شما در منزل حضور ندارید به وعی دیگر به پس انداز کردن پول های شما و صرفه جویی در مصرف انرژی کمک میکند.

درست است که هوشمند سازی خانه ها هنوز به قدر کافی فراگیر نشده است، اما به تدریج همه به مزایای این تکنولوژی پی برده و به آن روی می آورند. اگر امروز خانه ی خود را هوشمند کنید، یک گام از دیگران جلوتر خواهید بود.

مزایای استفاده از سیستم روشنایی هوشمند

  1. کاهش چشم گیر هزینه ها (هزینه آنها کمتر از آن چیزی هست که فکر می کنید)
  2. کمک به استراحت شما در هنگام خواب شب
  3. امکان برنامه ریزی برای نور پردازی در چند حالت
  4. امکان کنترل از راه دور روشنایی منزل
  5. صرفه جویی در مصرف انرژی

قیمت سیستم های روشنایی هوشمند

همه افراد تمایل دارند خانه خود را مجهز به سیستم های هوشمند کند اما هر موقع که به هزینه هایی که در پی خواهد داشت فکر میکنند ، از این کار منصرف می شوند . اما باید توجه کرد که سیستم روشنایی هوشمند چندین سال است که وارد بازار شده است و از قیمت آن بعلت ورود برند ها و شرکت های گوناگون و متنوع کاسته شده است.

قیمت سیستم های روشنایی هوشمند

روش های مدیریت سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی دستی: ساده ترین روش کنترل میزان نور یک محیط روش دستی (Manual) است. که با قطع و وصل کردن کلید ها تمکان پذیر است

سیستم روشنایی تشخیص حضور: اکثرا این روش در پارکینگ ها و راه پله ها کاربرد دارد که با نصب یک سنسور و با دیدن ش متحرکی لامپ ها روشن می شوند.

سیستم روشنایی زمان بندی شده: این سیستم برای زمانی است که یک لامپ بخواهد برای زمان های مشخص و به طور مکرر روشن و خاموش شود مثلا هر 5 دقیقه یکبار 30 ثانیه روشن بماند.

سیستم روشنایی اتوماتیک: با استفاده از سنسور روشنایی که در محیط نصب می شود، میزان نور محیط سنجیده می شود درنهایت
به کمک یک کنترلر تصمیم گیری می شود که کدام سری از لامپ ها روشن شوند و کدام لامپ ها روشن نشوند.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها