خانه خود را با دیمر سوئیچ هوشمند کنید

اما نخستین سوالی که پیش می آید این است که اصلا دیمر سوییچ چیست؟ و چگونه قرار است برای ما خانه هوشمند بسازد؟

دیمر سوییچ برای تغییر میزان نوردهی (روشنایی) لامپهای رشته ای،کنترل سرعت موتور ها و … استفاده می شود.کاری که دیمر برای شما انجام می دهد این است ولتاژ خروجی را کمو زیاد میکند.با این کمو زیاد شدن ولتاژ است که روشنایی و نور دهی لامپ شما نیز کمو زیاد می شود.دیمر سه پایه دارد که دوتای آن برای انتقال برق و یک پایه جهت کنترل ولتاژ می باشد.دو پایه انتقال برق به صورت سری در راه سیم فاز قرار میگیرد.به یک پایه دیمر ورودی برق و به پایه دیگر آن خروجی متصل شده و برق با ولتاژ تغییر یافته از پایه خروجی به سمت مصرف کننده می رود.

اما برویم به سراغ هوشمند کردن خانه با این دستگاه های جالب…


وقتی قصد دارید یک شب با خانواده یا دوستانتان یک فیلم جذاب ببینید ، در یک شام عاشقانه یا حتی برای چرت بعد از ظهر ، سوئیچ های تاریک کننده راهی جالب و جذاب برای تنظیم شرایط خانه شما هستند. و از آنجا که هزینه های چراغ های LED همچنان در حال کاهش است ، این سوییچ ها یک روش عالی برای صرفه جویی در مصرف برق هستند ، به خصوص هنگامی که با تعداد از تجهیزات دیگر خانه هوشمند جفت شده اند.

دیمر ها مدت طولانی هست که استفاده شده و در طی سالیان گذشته ، راندمان مصرف انرژی آنها به طرز چشمگیری بهبود یافته است که علت آن وارد شدن برق کمتر به لامپ ها و تبدیل برق اضافی به گرما است . اما این یک روش خطرناک و ناکارآمد بود چرا که در کاهش هزینه قبض برق کمکی نمیکرد. اکنون به لطف لامپ های مدرن و ظهور خانه هوشمند و نیز Dimmer Switch ها می توانند انرژی مصرفی شما را کاهش داده و باعث روشنایی هر اتاق خانه شما شوند.

قبل از اینکه به توضیحات فنی بپردازیم بهتر است  درباره کاری که یک سوئیچ کم نور انجام می دهد صحبت کنیم. همه  می دانیم که لامپ زرد مصرف برق بالایی دارد ، درست است؟ در بیشتر خانه ها ، شما هیچ کنترلی بر میزان برق مصرفی ندارید. مطمئناً شما می توانید لامپ های متفاوت ، کم مصرف یا رنگی تهیه کنید ، اما هر کدام از آنها میزان برق خاصی نیاز دارند ، بنابراین شما نمی توانید مصرف برق را کنترل کنید . درست در اینجاست که سوئیچ های کم نور می توانند به کمک ما بیایند ، زیرا آنها ما را قادر می سازند  که دقیقاً از میزان مصرف برق مطلع شویم.

پس از نصب در سیستم برقی خانه ، در واقع سوییچ ها جایگزین کلیدی می شوند که فقط خاموش و روشن بودن لامپ را کنترل می کرد. از سوی دیگر ، دیمر سوییچ ها هم معمولا با یک نوار کشویی مانند کار می کنند.و با تنظیم نمودن خروجی ، ولتاژ خروجی را تنظیم می کنند. ما به چند مورد دیگر در مورد چگونگی عملکرد  آن خواهیم پرداخت. اما اول ، اجازه دهید نگاهی به ویژگی های دیمر ، و اینکه چگونه آنها بر خانه و کاهش هزینه هایشما تأثیر خواهند گذاشت ، صحبت کنیم.

چگونه دیمر سوییچ ها کیفیت زندگی شمارا بالا می برند ؟

برای اینکه مطمعن شوید که از حداکثر توان دیمر ها استفاده می کنید ،‌ حتما دیمر ها را در اتاق هایی قرار دهید که به نظر می رسد بیشترین تعداد روشن و خاموش شدن را دارند. به عنوان مثال ، سرویس بهداشتی معمولا نسبت به اتاق های، آشپزخانه و … از میانگین مصرف بالاتری برخوردارند در اتاقهایی که در واقع به سطح روشنایی زیادی نیاز ندارند ، برق و انرژی زیادی مصرف می شوند.این اتاق ها کاندید های مناسبی برای استفاده از دیمر ها هستند زیرا که با دیم کردن نور ، مصرف برق کم شده و درواقع این مناطق به نور زیادی نیاز ندارند.

بیایید اتاق به اتاق و بخش به بخش بررسی کنیم و ببینیم دیمر سوییچ برای هر بخش چقدر در بهبود مصرف انرژی به شما کمک می کند.

حمام :  همه میدانند که یکی علل پریدن از خواب در میانه شب و به دنبال آن حمام رفتن ، غافلگیر شدن با نور درخشان است . اضافه کردن سوئیچ کم نور در حمام می تواند به شما کمک کند تا دیگر این مشکل را نداشته باشید . یا به شما کمک می کند تا زمانی که دوباره به رختخواب رفتید و در آستانه خوابیدن قرار دارید ، دیگر این مشکل را نداشته باشید. چراغ های کم نور روی وان یا حمام شما نیز به آرامش بخش تر و جذاب تر شدن حمام شما کمک کند.

اتاق خواب ها : کم نور شدن چراغ ها در ساعاتی قبل از خواب ، روشی عالی برای ریکلس شدنن و آماده شدن برای به خواب رفتن و گفتن این جمله به بدن است که زمان آرامش و رفتن به تخت خواب است. اگر دیمرها را در اتاق خواب خود قرار می دهید ، ممکن است از اینکه چقدر به خواب رفتن و خوابیدن خوب و با کیفیت به شما کمک می کند تعجب کنید. و البته ، بسیار مناسب است که  برای کودکان را نیز این سیستم را در رختخوابشان بگذارید.

آشپزخانه ها : وجود یک سوئیچ کم نور در آشپزخانه شما هنگام صبحانه یا عصرانه بسیار مفید هستش. همچنین با استفاده از نور این دیمر سوییج ها می توانید بخش های مختلف آشپزخانه مانند فضای ناهار خوری را از قسمت آشپزی یا امثال اینها جدا کنید.

اتاق نشیمن :  با خانه هوشمندی که با دیمر سوییچ ساخته اید می توانید میزان نور فضای اتاقتان را بخوبی در هنگام وضعیت های مختلف مثل فیلم دیدن یا … کنترل کنید.

روشنایی ایوان : احتمالاً وقت زیادی را صرف دیدن ایوان خود نمی کنید. بنابراین چرا ما برای منطقه ای که به ندرت به آن نگاه می کنیم ، آنقدر برای لامپ های روشنایی کامل هزینه می کنیم؟ نصب دیمر در ایوان به شما این امکان را می دهد تا میزان روشنایی و هزینه نور در ایوان خود را کنترل کنید. شما پس انداز خواهید کرد ، و همچنان می توانید فضای بیرونی خود را به اندازه نیاز خود روشن کنید.

چگونه دیمر سوییج ها با خانه هوشمند کار می کنند‌؟

پس از نصب سوئیچ های دیمر در خانه خود ، نکته بعدی که باید انجام دهید اتصال دیمرهای خود به سیستم خانه هوشمند شما است.این به شما امکان می دهد روشنایی سوئیچ های کم نور خود را کنترل کنید و در برخی موارد حتی لامپ های جداگانه را نیز کنترل کنید.

این که بتوانید چراغ ها را از هر نقطه خاموش یا روشن کنید ، کنترل کامل انرژی مصرفی خانه شما را در اختیار شما قرار می دهد. بسیاری از سوئیچ های کم نور نیز با Amazon Echo و Google Home به درستی کار می کنند و به شما امکان می دهند چراغ های خود را با دستورات صوتی کنترل کنید.

اکثر برنامه های خانه هوشمند ، روند اضافه کردن چراغ ها را بسیار آسان کرده و شما به هیچ ابزار یا دستورالعمل خاصی نیازی نخواهید داشت. اضافه کردن چراغ ها می تواند به سادگی نگه داشتن دکمه در سوئیچ دیمر برای چند ثانیه باشد و به برنامه امکان پیدا کردن لامپ را می دهد.

چگونه سوئیچ های دیمر می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند؟

اگرچه سوئیچ های کم نور به ایجاد برخی از نورهای نورانی معروف هستند ، اما می توانند به مدیریت کارآیی و نگه داشتن مقداری پول در جیب شما نیز کمک کنند. روشنایی مسکونی نزدیک به 15٪ از هزینه متوسط ​​برق خانه آمریکایی ها را تشکیل می دهد و سوئیچ های کم نور که سیستم روشنایی هوشمند را برای شما فراهم می آورند یک روش اثبات شده برای کمک به کاهش مصرف انرژی می باشد .

البته مبلغی که صرفه جویی می کنید بسته به میزان مصرف چراغ شما و همچنین نوع لامپ هایی که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود ، اما نکته مهمی که باید در اینجا بخاطر بسپارید این است که شما کنترل کامل مصرف خود را دارید. با لامپ های کم نور (CFL) ، میزان پس انداز شما افزایش می یابد. این بدان معناست که اگر شما می خواهید چراغ های خود را 15٪ کم رنگ تر نگه دارید ، 15٪ در مصرف روشنایی خود صرفه جویی می کنید.

 نوسازی لامپ های LED حتی بیشتر از مصرف لامپ های CFL و لامپ های رشته ای نیز در مصرف شما صرفه جویی خواهد شد. و هنگامی که با دیمر سوییچ ها جفت می شوند ، کنترل کامل بر میزان نور در یک فضا را به شما می دهند. کاهش خروجی به لامپ ها دوام بیشتری خواهد داد ، به این معنی که لازم نیست که لامپ ها را هر چند وقت یکبار تعویض کنید. بنابراین شما در نتیجه صرفه جویی در هزینه و صورتحساب انرژی خود با به حداقل رساندن هزینه جایگزینی لامپ ها می شوید.

اگرچه قانونی در مورد لامپ ها وجود ندارد ، این را بدانید که معمولاً توصیه نمی شود یک لامپ رشته ای معمولی را کم نور کنید. اکنون ، اکثر مردم می دانند که برای کمک به صرفه جویی در انرژی ، احتمالاً باید لامپ های رشته ای طبیعی خود را با LED یا CFL جایگزین کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که وقتی نوبت به سوئیچ های کم نور می رسد ، استفاده از لامپ های کم مصرف تر موجب صرفه جویی می شود. فقط مطمئن باشید که بسته های لامپ خود را با دقت می خوانید ، زیرا همه CFL ها کم نور نیستند. اگر این لامپ ها باعث ناخوشنودی شما می شود ، راه حل زیر از سه لامپ کم نور مختلف را ببینید :

هالوژن : لامپ های رشته ای هالوژن بیشترین انرژی را مصرف می کنند و در حالی که در هنگام کم نور شدن آنها حدود 20٪ انرژی کمتری نسبت به سایرین مصرف می کنند ، اما کم رنگ شدن آن ها باعث می شود که خروجی روشنایی لامپ کاهش یابد ، که باعث می شود کارایی کمتری داشته باشند. لامپ های رشته ای نیز از عمر بسیار کوتاه تری نسبت به LED و CFL برخوردار هستند ، بنابراین با وجود ارزان تر بودن آنها ممکن است شما را وسوسه به خرید کند ، به یاد داشته باشید که ممکن است در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشند.

CFL : انرژی بسیار کمتری نسبت به لامپهای رشته ای هالوژن مصرف می کنند و در هنگام استفاده به عنوان کمرنگ بسیار کارآمد هستند. فقط مطمئن شوید که CFL های شما قبل از استفاده از آنها با یک دیمر سازگار است ، زیرا استفاده از CFL های کم نور در سوئیچ کم نور می تواند بسیار خطرناک باشد.

LED : به عنوان لامپ های بسیار پر مصرف در بهینه سازی مصرف انرژی شناخته می شوند و معمولا کمرنگ هستند.خرید آنها بیشتر آینده نگریست چرا که هزینه آنها بسیار بیشتر از لامپ های رشته ای و CFL است ، اما با اندکی گرما ، همان میزان روشنایی را ایجاد می کنند. این امر باعث می شود آنها به صرفه ترین نوع لامپ های کم مصرف در خانه شما باشند. همانند CFL ها ، باید اطمینان حاصل کنید که LED  ها نیز برای شما دچار ناراحتی نخواهند شد.

چگونه یک دیمر سوئیچ کار می کند؟

دینر سوییچ به عنوان یک تنظیم کننده جریان برق به منظور کاهش یا افزایش میزان روشنایی لامپ کار میکند. این کار بدون آنکه گرمای زیادی تولید شود توسط TRIAC انجام می شود.

سوئیچ Tricode AC یا TRIAC نوعی رله است که در آن مدار چراغ با سرعت زیاد روشن و خاموش می شود تا از این طریق میزان انرژی مصرفی ناشی از سوئیچ کاهش یابد و به عنوان تنظیم کننده ای فکر کنید که میزان توان دریافتی نور را کنترل می کند. TRIAC به خصوص برای لامپ های رشته ای انتخاب مناسبی است ، زیرا با تغییر در این رشته ، لامپ های داخل لامپ ها خرد نمی شوند. با این حال ، سوئیچ های TRIAC با لامپ های CFL یا LED کار نمی کنند.

برای لامپ های CFL و LED بهترین گزینه CL است. این نوع دیمر برای کم کردن نور از مقاومت استفاده می کند تا باعث کاهش روشنایی نور شود. زمانی که خانه شما از قبل دارای سوئیچ TRIAC برای هالوژن های کم نور است ، اگر بخواهید آن را با لامپ های LED را جایگزین کنید ،  سوئیچ های TRIAC در واقع به دلیل نحوه برخورد با برق می توانند به لامپهای LED آسیب بزنند. بنابراین قبل از نصب لامپ های CFL یا LED ، مطمئن شوید که وضعیت سوئیچ دیمر شما چیست. چند درایور LED وجود دارد که برای عملکرد سازگار با نیمه هادی های TRIAC طراحی شده اند ، اما احتمالاً شما باید قبل از انجام هرگونه حرکات خود ، از مشاوره یا مهندس برق مشورت بگیرید. برای اینکار میتوانید از مشاوره رایگان نیوان استفاده کنید.

در این مقاله، شاید نکته خوبی باشد که ذکر کنیم که گرچه آموزش های آنلاین مفیدی زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند سوئیچ دیمر خود را نصب کنید ، اگر با کار برقی آشنایی ندارید ، شاید بهتر باشد که با یک فرد حرفه ای و متخصص اینکار را انجام دهید . مسائل زیادی وجود دارد ، و مگر اینکه واقعاً این مسائل و نکات را بدانید ، شاید ارزش آن را داشته باشد که کار را شروع کنید.

سخن آخر

در هنگام نصب با لامپ های مناسب ، سوئیچ های مدرن دیمر می توانند با ایجاد و بهبود ظاهر و فضای اتاق های خود ، تفاوت بسیار مهمی در خانه شما ایجاد کنند. هیچ چیز بهتر از زیبایی چراغ های کم نور در خانه شما نیست ، همچنین می توانند با کاهش هزینه های مصرفی خود در هر ماه ، در هزینه های بزرگ خود پس انداز کنید. و اگر به دنبال لامپ های LED هستید ، فقط بخشی از آنچه را که معمولاً در لامپ ها جایگزین می شوند بکارتان خواهد آمد .

بسادگی میتوانید بفهمید که چرا تعداد بسیار کمی از افراد بلافاصله بعد از اشتباه ، به سوئیچ های معمولی برمی گردند. در حقیقت ، اکثر مردم با یک اتاق بزرگ مانند یک اتاق نشیمن یا اتاق خواب شروع می کنند و سپس به آرامی شروع به گسترش می کنند تا اینکه تمام خانه آنها در معرض کم نور باشد.

دیمر سوئیچ ها ممکن است اولین مورد در لیست شما هنگامی که از سیستم خانه هوشمند استفاده می کنید ، نباشد ، اما نورپردازی در خانه شما یک ویژگی همیشگی است که نادیده گرفتن آن غیرممکن است و فضای اضافه ای که چراغ های کم نور به وجود می آورند بسیار جالب و جذاب اند. ارزش افزوده بالا به هر خانه. بعلاوه ، با سیستم عامل های شگفت انگیز خانه هوشمند و سیستم های فعال شده با صدا مانند Amazon Echo و Google Home ، کنترل سوئیچ شما هرگز ساده نبوده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان برای هوشمند سازی ساختمان خود ، هم اکنون با مشاوران و مهندسین نیوان تماس بگیرید .

منبع : https://smarthome.com

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها